Překonali Atlantik, pohádali se jen dvakrát

Inspirací pro komunikaci v krizových situacích může být manželský britských lékařů, Adam Baker a Charlie Fleury, kteří společnými silami převeslovali v zimním počasí celý Atlantik.

Manželé chtěli v rámci své cesty vybrat 100 000 liber pro charitativní organizace a zatím se jim podařilo vybrat asi 20 000 liber.Dvojice spala v malé kajutě, ve které se teplota vyšplhala až ke čtyřiceti stupňům. Bojovali také s psychickým i fyzickým vyčerpáním.

"Bylo to těžké - ale dokázali jsme využít zkušenosti, které jsme získali při práci na oddělení urgentního příjmu. Opravdu nám pomohlo, když jsme se na oceánech dostali na dno, abychom se přes ně přenesli."

Cesta trvala 51 dní a celou cestu se střídali po dvou hodinách, až urazili celých 4.800 km. Podali tak náročný fyzický výkon, že po cestě byl problém vykonávat i úplně jednoduché činnosti jako čištění zubů.

Navzdory extrémním podmínkám a nedostatku spánky se prý pohádali jen dvakrát - a vždycky to bylo, když Adam omylem udělal navigační chybu. Dodal ale: "Víme sice, co toho druhého vytočí, ale víme taky, v čem se o něj dá opřít. Některé týmy se prý postupně odcizují, my jsme si ale všechno vyříkávali hned." Svůj úspěch přičítají nejen tomu, že zvládají náročné situace jako lékaři, ale také jako manželé.

"Jsme moc rádi, že jsme toto dobrodružství se všemi jeho vrcholy i pády zvládli.

"Je to zážitek, na který nikdy nezapomeneme.

Zdroj: https://www.northantslive.news/news/northamptonshire-news/married-northampton-couple-complete-atlantic-6623140

Představujeme odborníka: Roger Bretherton

Roger Bretherton působí jako profesor psychologie na univerzitě v Lincolnu ve Velké Británii, doktorát získal už v minulém století. Kromě toho, že pracuje jako psycholog, se zajímá i o existenciální terapii, koučování a psychoterapii a napsal už několik knih, například o mindfulness. Specializuje se na „pozitivní psychologii“, tj. zkoumání charakterových vlastností, které přispívají ke spokojenému životu, jako jsou například vděčnost, zvědavost nebo naděje.

Mezi projekty, kterými se zabýval, patří zkoumání role pokory v osobnosti lidí, kteří jsou na řídících pozicích vysokých škol; výcvik dobrovolníků, kteří pomáhají lidem s mentálními obtížemi; netradiční divadelní hra pro malé diváky o rozvoji psychické odolnosti; nebo volně dostupný kurz o rozvoji charakteru určený ke studiu v malých skupinkách.

Na Manželských večerech Roger mluví o tom, jak se naučit zvládat opakované výbuchy hněvu.

Představujeme odborníka: Rob Parson

Rob Parsons vyrůstal v rodině uklízečky a pošťáka. Když byl malý, neměli doma teplou vodu ani odpad. Ve čtyřech letech začal chodit do nedělní školy, což mu prý změnilo celý život. Vystudoval vysokou školu a stal se partnerem ve velké právnické firmě. V roce 1988 se ale po dvou letech zvažování rozhodl zcela změnit kariéru a založil malou neziskovku Care for the Family (Péče o rodinu). Británie měla tehdy nejvyšší rozvodovost v Evropě a manželé Parsonsovi byli tehdy v Cardiffu první, kdo začal pořádat semináře o manželství. Rob na to vzpomíná takto:

“Jeden den jsem seděl v luxusní právnické kanceláři a když jsem potřeboval kávu, stačilo na někoho mávnout. O den později jsem seděl v malé místnůstce v zadním traktu kadeřnického salónu a musel jsem sám olizovat známky. Nikdo se se mnou nechtěl bavit po telefonu, protože mě nikdo neznal a ani znát nechtěl.”

Dnes má Care for the Family přes 100 placených zaměstnanců, působí po celé Velké Británii a vytváří materiály používané po celém světě. Věnuje se podpoře manželství, přípravě na manželství a vyrovnáním se se ztrátou členů rodiny. Rob mluvil o rodině i manželství na mnoha akcích po celém světě a oslovil přes million posluchačů. Jeho práce je založená na křesťanských principech, je však určená všem párům bez rozdílu vyznání.

Spolu s manželkou Diane žijí v jižním Walesu, mají dvě dospělé děti a pět vnoučat. Deník The Daily Mail o Robovi napsal, že “znovu objevil otcovství” (Robovy děti se prý pak mohly smíchem potrhat) a v roce 2012 byl z rukou královny odměněn řádem důstojníka britského impéria (OBE). Je autorem více než 20 knih, ze kterých celá řada vyšla i česky.

Na Manželských večerech vyprávěl hned první večer příběh o tom, jak mu kopce šeptaly “měl bys nás rád i v zimě?” a o tom, jak zvládat zimu ve vztahu. V druhém večeru bude víc mluvit o těžkých časech, které s Diane zažili, a v kurzu Příprava na manželství mluví o přitažlivosti k dalším lidem, o omluvě a o odpuštění.

manzelske vecery (18).png

Představujeme odborníka: Gary Chapman

Gary Chapman je manželský poradce a autor celosvětového bestselleru Pět jazyků lásky.

Vystudoval antropologii a teologii. Jeho kniha Pět jazyků lásky byla přeložena do 49 jazyků a pomohla tak milionům čtenářů a čtenářek k tomu, aby se naučili lépe vyjadřovat svému partnerovi či partnerce. Napsal dále knihy Děti a pět jazyků lásky, Dospívající a pět jazyků lásky, Pět jazyků omluvy (Když promiň nestačí), Láska jako životní styl

Gary Chapman je ženatý s Karolyn a mají dvě dospělé děti.

manzelske vecery (17).png

Představujeme odborníka: Dr. Xuefu Wang, psychoterapeut

Psychoterapeut Xuefu Wang, PhD získal své vzdělání v řadě oblastí: v teologii, literatuře, psychologii a v pastoračním poradenství.

Je zakladatelem a ředitelem Zhi-Mian Institute for Psychotherapy v Číně. V minulosti učil na univerzitách, teologických seminářích a různých dalších institucích. Je aktivním propagátorem psychoterapie v Číně. Rozvinul jedinečný styl terapie Zhi-Mian - to v čínštině znamená “odvaha čelit budoucnosti”. Tento přístup je inspirován čínským filozofem a spisovatelem Lu Xunem, zároveň je ale zakořeněn v západní existenciálně a humanisticky orientované psychologii.

Wang je také zapojen do řady mezinárodních institucí jako hostující vyučující, např. na katedře psychologie Fullerova semináře, a je členem redakčních rad amerických odborných časopisů, jako je například The Journal of Humanistic Psychology. V posledních letech spolupracuje s americkými psychology a zasazuje se tak o dialog mezi Západem a Východem na poli existenciální psychologie.

Wang napsal řadu odborných článků a osm knih.

Ve videu pro Manželské večery mimo jiné říká:

manzelske vecery.png


Představujeme odborníka: John Kirkby

John Kirkby stál v roce 1996 u zrodu organizace Křesťané proti chudobě (CAP, Christians against poverty), která už pomohla z dluhů více než 20 000 lidem. CAP také pomáhá lidem hledat práci a naučit se dobře vycházet a hospodařit s penězi i při nízkých příjmech.

John původně pracoval ve Velké Británii jako úspěšný bankéř. Pak si ale kolem sebe začal všímat lidí ochromených dluhy; rodičů, kteří neměli jak nakrmit svoje děti; zoufalých rodin, které žily ve strachu a beznaději. Vzdal se své výdělečné kariéry a začal své zkušenosti z finančnictví využívat k vyjednávání s věřiteli, k přednášení o tom, jak si sestavit vyvážený rozpočet, a k nabízení pomocné ruky těm, kteří se topili v dluzích. Když se tahle práce rozvinula v Bradfordu, Johnovi došlo, že podobnými problémy trpí lidé po celé Británii. Ve spolupráci s různými církvemi proto vyškolil další poradce a za 25 let jeho vedení se práce CAP rozšířila do mnoha dalších míst po Británii, Kanadě, Austrálii a Spojených státech.

V rámci Manželských večerů hovoří John Kirkby právě o financích.

Pokud se jedná o dlouhodobější problém: bude potřeba udělat v oblasti financí nějaká radikální a zásadní rozhodnutí? Vždycky lidem doporučuju, že když se dostanou do takové situace, je potřeba řešit to nejen spolu, ale taky požádat o pomoc někoho zvenčí. Najděte někoho, kdo se specializuje na finanční obtíže.
Promluvte si s někým, komu důvěřujete a kdo vám může dobře poradit. Nerozhodujte se jen podle vlastního úsudku.

Představujeme odborníka: Dr. Mosun Dorguová

Lékařka Dr. Mosun Dorguová pracuje jako dětská a dorostová psychiatrička. Je vdaná za anglikánského biskupa Karoweie Dorg a žijí v jižním Londýně. Je aktivně zapojená do církevní práce s dětmi a dospívajícími a také se věnuje mentoringu mladých dospělých. S manželem mají jednoho dospělého ženatého syna. Druhý syn jim zemřel náhle ve věku osmnácti let.

Ve videích Manželských večerů se zabývá tématem zármutku a také tím, jak naše dětství ovlivňuje naše současné vztahy, především pak manželství.

manzelske vecery (15).png

Představujeme odborníka: Dr. Henry Cloud

Dr. Henry Cloud je známý klinický psycholog, autor 45 knih, které byly přeloženy do řady jazyků, z nichž nejznámější je jeho bestseller Hranice, který napsal s kolegou Johnem Townsendem.

Působí také jako kouč a pomáhá tak lidem ve vedoucích funkcích a jejich týmům, aby mohli posunout svůj výkon, vůdcovské dovednosti a zlepšit kulturu firmy. Spolu se svým spolupracovníkem Johnem Townsendem provozuje soukromou poradenskou praxi. Dr. Cloud je považován za jednu z nejvlivnějších osobností v oblasti osobního rozvoje. Jeho dobročinná práce se zaměřuje na problematiku bezdomovectví.

Působení Dr. Clouda si všimla také mnohá média, ať už to je New York Times, Wall Street Journal, Boston Globe, Publisher’s Weekly či Los Angeles Times.
Dr. Cloud žije v Los Angeles se svou ženou a dvěma dcerami.

Hranice se netýkají jen fyzické vzdálenosti. Hranice nám slouží především v psychologické a vztahové oblasti. I v telefonní budce si můžete vymezit jasné hranice. Velmi často se problémy s hranicemi projevují manipulací a ovládáním druhých, což vzniká tak, že rodiče něco chtějí, začnou překračovat hranice a snaží se vést své dítě a jeho partnera svým směrem a ovládat jejich vztah.