Proč bychom měli investovat do našeho manželství?

Nicky a Sila Leeovi, autoři Knihy o manželství

Stejně jako je moudré investovat peníze a sledovat, jak na účtu přibývají, je neméně moudré investovat čas a energii do vašeho manželství a sledovat, jak se váš vztah rozvíjí a vaše spojení je stále silnější a odolnější.

Pokud jde o instituci manželství v dnešní společnosti, za posledních 100 let se mnohé změnilo – v posledních letech byla změna asi nejdramatičtější. Když v letech 2020–2021 vrcholila pandemie covid-19, vyplynulo z dat britského Úřadu pro národní statistiku, že v Anglii a Walesu došlo k nárůstu rozvodovosti téměř o 10 %.

V manželství mohou nastat nejrůznější potíže: lidé přestanou komunikovat, přijdou problémy spojené s výchovou dětí, pracovní a soukromý život není v rovnováze nebo nás trápí nedostatek intimity. Toto všechno můžeme navenek skrývat – věnovat se své práci, trávit čas s přáteli nebo se raději věnovat mobilním zařízením či televizi. Pro mnohé páry však začínají být tyto problémy nepřekonatelné a nabydou takových rozměrů, že nějaké dočasné řešení k nápravě nepomůže. K zacelení podobných trhlin ve vztahu je zapotřebí udělat podstatně víc a jít víc do hloubky.

Manželské večery měly být původně nástrojem ku pomoci párům, které čelí výše jmenovaným problémům. Neméně přínosné jsou však i pro ostatní – i když zrovna zažívají období, kdy mají pocit, že se jim v manželství daří.

Manželské večery vznikly s pevným přesvědčením, že pro všechny manželské páry – ať už se jedná o manželství, které trvá jeden rok nebo čtyřicet let – může být prospěšné trávit společně kvalitní čas a zabývat se nesnadnými otázkami, které s sebou vztah přináší. Manželské večery nabízí párům příležitost cíleně se věnovat vzájemné otevřenosti a zranitelnosti. Jsou příležitostí k tomu být upřímný a vyslovit obavy, které se v průběhu let nahromadily. Pokud totiž nejsou takové obavy vyjádřeny, mohou narůst do té míry, že se budou jevit jako neřešitelné a nepřekonatelné.

Proč je klíčem komunikace?

Komunikace je klíčovým aspektem každého manželství. Když jsme poprvé spatřili na opačné straně místnosti svého budoucího partnera, možná se nám na chvíli zastavilo srdce, ale skutečné spojení začíná až při rozhovoru. Povrchní konverzace, třeba o tom, kam rádi chodíme na oběd, nebo o tom, co nás baví, se časem vyvinou v hlubší rozhovory, při kterých plánujeme budoucnost nebo sdílíme bolestné zážitky z minulosti.  Díky těmto rozhovorům vznikne spojení, při němž postupně získáme pocit, že nám někdo rozumí a skutečně nás zná.

Někdy však může dojít k tomu, že se objeví nebezpečná domněnka. Začneme si myslet, že už víme, co se našemu partnerovi honí hlavou a co řekne či udělá příště. Ve skutečnosti se však nikdy nedozvíme vše, co má druhý člověk na srdci a co cítí. A druzí zase plně nerozumějí nám. Proto je tak důležité, abychom s partnerem komunikovali o tom, co se v našem nitru děje. Když komunikace chybí, začnou se nám do mysli vkrádat pochybnosti. Když neumíme správně komunikovat, začneme pochybovat o tom, že nás náš partner skutečně chápe, že ví, co potřebujeme a jak se cítíme. Pochybujeme o tom, zda nás skutečně zná.

V hektickém světě nabízí Manželské večery příležitost se zastavit a vědomě s partnerem navázat spojení prostřednictvím rozhovoru. Můžeme díky nim nahlédnout na problémy ve vztahu, ale nejedná se o jakési cvičení, při kterém dosáhneme co nejlepšího skóre. Je třeba si uvědomit, že když vyneseme své bolesti a obavy na světlo, nezačnou díky tomu zahnívat a nebudou nám v srdci působit hořkost.

Manželské večery dávají prostor pro řízené rozhovory mezi vámi a vaším partnerem – bez účasti kohokoliv jiného. Jen tak vznikne bezpečný prostor pro vzájemné sdílení, aniž bychom přitom obnažovali jakékoli intimní detaily, které by ostatní lidé v místnosti mohli rozebírat. Telefony jsou vypnuté, děti nás netahají za rukáv a my se soustředíme pouze na tu jednu osobu, která s námi sedí u stolu. Díky tomu má každý pár vzácnou příležitost se znovu na hlubší úrovni propojit. Tyto rozhovory jsou v rámci Manželských večerů tím nejzásadnějším, co nám nejvíc vrací chuť do společného života.

Jsou manželské večery určeny i pro mě?

Manželské večery nejsou určeny jen těm, jejichž manželství se ocitlo v úzkých. Jsou uspořádány tak, aby každému manželství pomohly vzkvétat a dosáhnout jeho plného potenciálu. Stejně jako loď postupně upravuje svůj kurz, aby doplula do cíle, i Manželské večery nabízí každému páru příležitost promyslet si, jaké změny by rádi uskutečnili. Tyto malé (nebo velké!) úpravy mohou změnit směr vašeho manželství – a samozřejmě i kvalitu vašeho života – k lepšímu. A taková investice se rozhodně vyplatí!

Velký slovenský článek o Manželských večerech

Na Slovensku, v deníku Postoj, vyšel velký článek o Manželských večerech.

Kurzem Manželské večery prošlo na Slovensku už více než 4000 párů. Proč má tento koncept strukturovaných rozhovorů ve dvojici takový úspěch?

  • Jak to na kurzu vypadá a proč k němu patří večeře

  • Chlapská skepse ho přešla

  • Znovu si zvyknout na randění

  • Jak se kurzy šíří po světě

Neváhejte si článek přečíst sami!

Překonali Atlantik, pohádali se jen dvakrát

Inspirací pro komunikaci v krizových situacích může být manželský britských lékařů, Adam Baker a Charlie Fleury, kteří společnými silami převeslovali v zimním počasí celý Atlantik.

Manželé chtěli v rámci své cesty vybrat 100 000 liber pro charitativní organizace a zatím se jim podařilo vybrat asi 20 000 liber.Dvojice spala v malé kajutě, ve které se teplota vyšplhala až ke čtyřiceti stupňům. Bojovali také s psychickým i fyzickým vyčerpáním.

"Bylo to těžké - ale dokázali jsme využít zkušenosti, které jsme získali při práci na oddělení urgentního příjmu. Opravdu nám pomohlo, když jsme se na oceánech dostali na dno, abychom se přes ně přenesli."

Cesta trvala 51 dní a celou cestu se střídali po dvou hodinách, až urazili celých 4.800 km. Podali tak náročný fyzický výkon, že po cestě byl problém vykonávat i úplně jednoduché činnosti jako čištění zubů.

Navzdory extrémním podmínkám a nedostatku spánky se prý pohádali jen dvakrát - a vždycky to bylo, když Adam omylem udělal navigační chybu. Dodal ale: "Víme sice, co toho druhého vytočí, ale víme taky, v čem se o něj dá opřít. Některé týmy se prý postupně odcizují, my jsme si ale všechno vyříkávali hned." Svůj úspěch přičítají nejen tomu, že zvládají náročné situace jako lékaři, ale také jako manželé.

"Jsme moc rádi, že jsme toto dobrodružství se všemi jeho vrcholy i pády zvládli.

"Je to zážitek, na který nikdy nezapomeneme.

Zdroj: https://www.northantslive.news/news/northamptonshire-news/married-northampton-couple-complete-atlantic-6623140

Představujeme odborníka: Roger Bretherton

Roger Bretherton působí jako profesor psychologie na univerzitě v Lincolnu ve Velké Británii, doktorát získal už v minulém století. Kromě toho, že pracuje jako psycholog, se zajímá i o existenciální terapii, koučování a psychoterapii a napsal už několik knih, například o mindfulness. Specializuje se na „pozitivní psychologii“, tj. zkoumání charakterových vlastností, které přispívají ke spokojenému životu, jako jsou například vděčnost, zvědavost nebo naděje.

Mezi projekty, kterými se zabýval, patří zkoumání role pokory v osobnosti lidí, kteří jsou na řídících pozicích vysokých škol; výcvik dobrovolníků, kteří pomáhají lidem s mentálními obtížemi; netradiční divadelní hra pro malé diváky o rozvoji psychické odolnosti; nebo volně dostupný kurz o rozvoji charakteru určený ke studiu v malých skupinkách.

Na Manželských večerech Roger mluví o tom, jak se naučit zvládat opakované výbuchy hněvu.