Jak probíhá kurz Příprava na manželství?

Jak vypadá večer na kurzu?

  • Večeře: každý večer začíná večeří při svíčkách. Pravděpodobně budete sedět u stolu se dvěma dalšími páry snoubenců a manželským párem, kterému říkáme "podpůrný " (bude vás kurzem provázet a v případě vašeho zájmu vám bude k dispozici). Při večeři se můžete seznámit s dalšími páry, nebo si popovídat jen spolu. Příjemné osvětlení, ubrusy, květina, obsluha, káva a zákusek – je to váš večer!
  • Promluva: následuje vždy po večeři. Některé kurzy používají pro promluvy DVD, jinde vedoucí promluvu přednesou sami. Promluvy přinesou mnoho praktických principů, příběhů ze života, vtipných citátů, nečekaných statistik i inspirativních nápadů. Kurz je založen na křesťanských principech a je určen i párům z necírkevního prostředí.

  • Káva a čas na diskusi: Jádrem večera jsou cvičení v příručkách, kterými je promluva proložena. Tato cvičení Vás povedou k hlubší diskusi pouze ve dvou o tématech, na která ve spěchu všedního dne nezbývá čas. Respektujeme Vaše soukromí, o svém vztahu nemusíte nikomu nic říkat. Snažíme se vytvořit takové prostředí, abyste měli jistotu, že váš rozhovor nikdo další nezaslechne. V pozadí hraje hudba a během nejdelšího cvičení se podává káva nebo čaj a zákusek.

  • Domácí cvičení: na konci každého setkání dostanete domácí cvičení, které byste spolu do příště měli udělat. Domácí cvičení nikdo nekontroluje, je čistě jen pro vás. Cvičení vám má napomoci pokračovat v započatých rozhovorech i doma.

Témata jednotlivých večerů

  • Účinná komunikace: překážky komunikace, účinné naslouchání, sdílení hlubokých pocitů & bonus: jak vycházet s rodiči
  • Vzájemný závazek: manželské sliby, proč chcete manželství & bonus: plánování společného času
  • Řešení konfliktů: přijímání rozdílů, nezdravé způsoby zvládání hněvu & bonus: plánování peněz
  • Aby se láska neztratila: jak budovat celoživotní přátelství, jazyky lásky & bonus: rozhovor o sexu
  • Sdílené cíle a hodnoty: životní cíle a nastavení, kompatibilita, duchovní jednota & bonus: plánování rolí v manželství

Dotazník, podpůrný pár a šestá večeře

Dotazník i návštěva jsou volitelnou součástí kurzu. Během kurzu vám nabídneme, abyste si vyplnili dotazník, který se zabývá těmi aspekty vašeho vztahu, o kterých se bude na kurzu mluvit. Není to test kompatibility, ale pomůže vám nalézt a otevřít důležité oblasti vašeho vztahu. Bude vám jen ku prospěchu, pokud tyto oblasti prodiskutujete dříve, než vstoupíte do manželství.

Pokud dotazník vyplníte, v případě zájmu si o jeho výsledcích můžete promluvit se svým podpůrným párem, který vás pozve na večeři a popovídání k sobě domů, abyste mohli do sytosti nasát atmosféru zdravě fungující rodiny. Budete tak mít příležitost otevřít jakékoliv otázky, na které jste narazili během kurzu nebo při vyplňování dotazníku. Mnohé páry tuto příležitost využily a velice ji ocenily.